Nyheter

Allt färre katolska munkar och nunnor

Antalet katolska munkar och nunnor minskar dramatiskt, rapporterar Vatikanen. Enligt nypublicerad statistik har antalet män och kvinnor i katolska ordnar minskat med närmare tio procent mellan 2005 och 2006. 
Det var i måndagens nummer av det officiella organet L'Osservatore Romano som den senaste statistiken publicerades. Enligt den uppgick antalet vigda till tjänst till 945 210 år 2006. Det innebär en minskning från föregående år med 94 790 eller närmare tio procent.

Motsägelsefull trend
Den nedåtgående trenden står i motsats till det stadigt ökande antalet medlemmar i katolska kyrkan, för närvarande över 1,1 miljard.

Enligt bedömare i Vatikanen som BBC har talat med, beror nedgången bland antalet tjänstgörande framför allt på den höga medelåldern.

Kvinnor i majoritet 
Av det totala antalet vigda är 753 400 kvinnor och 191 810 män. I gruppen män ingår 136 171 präster och 532 diakoner.

Under den förre påven, Johannes Paulus II, minskade antalet nunnor världen över med omkring en fjärdedel. Dels därför att många avled, dels därför att många avsade sig sina klosterlöften.
FLER NYHETER

Senaste nytt från TT

> fler nyheter från TT

Håll dig uppdaterad

Prenumerera på vårt nyhetsbrev.
Via RSS