Nyheter

Avkragad präst överklagar

<P>Den präst som uppträdde berusad på en begravning i höstas och därefter förlorade rätten att utöva prästämbetet, överklagar stiftets beslut hos överklagandenämnden.</P>

Vid en begravning i Skåne i höstas uppträdde prästen på ett sätt som fick de anhöriga att anmäla honom till domkapitlet. De ansåg att han var berusad.

Domkapitlet i Lunds stift prövade anmälan och fann det lämpligt att obehörigförklara prästen.

Nu har prästen överklagat till överklagandenämnden.

– Jag gör det för att jag tycker att det är rimligt. Jag har arbetat så länge i kyrkan och i det här fallet står ord mot ord. Jag tycker inte att domkapitlet fattade ett rättvist beslut, säger prästen.

Han är fortsatt anställd i församlingen men arbetar med diakonalt arbete och utför inga uppgifter för vilka det krävs prästvigning.

– Jag är 63 år och om det inte blir någon annan lösning får jag väl vänta på pensioneringen, säger prästen.

Han har stöd av bland andra kyrkrådets ordförande och en namninsamling bland församlingsmedlemmarna.

FLER NYHETER

Senaste nytt från TT

> fler nyheter från TT

Håll dig uppdaterad

Prenumerera på vårt nyhetsbrev.
Via RSS