Nyheter

Framtiden oviss för teologer

<p>Läsåret 2008/2009 började 900 personer läsa till teolog. Det var en ökning med drygt 100 nybörjare jämfört med året innan. Men framtiden är oviss för yrkesgruppen.</p>

I Högskoleverkets senaste kvartalsrapport får man veta vilka yrken som det lönar sig att utbilda sig till. När det gäller teologer råder det en "viss brist".

Samtidigt är efterfrågan svårbedömd. Det kommer att ske stora pensionsavgångar fram till 2025 men medlemsantalet och antalet församlingar i Svenska kyrkan sjunker. Behovet av nyrekryteringar till prästyrket kan därför komma att minska, skriver Högskoleverket.

De studenter som vill vara säkra på att få jobb ska utbilda sig till  biomedicinsk analytiker, yrkeslärare och högskoleingenjörer. Där kommer efterfrågan kraftigt överstiga tillgången på utbildad personal om tre till fem år.

Också förskollärare och fritidspedagoger kommer det att råda brist på framöver.

Stora pensionsavgångar spelar in men det handlar också om att göra vissa yrken mer attraktiva, framhåller Högskoleverket.

Läs hela rapporten på högskolverkets hemsida www.hogskoleverket.se

FLER NYHETER FRÅN KYRKANS TIDNING
KT-enkät om kyrkans ekonomi
Det stora gula hyreshuset är ett av tre som är till salu i Västra Vingåker och Österåkers kyrkliga samfällighet. Prästgården är redan såld. – Det gör vi för att minska våra framtida underhållskostnader, säger ekonomen Birgitta von Matérn och kyrkoherde So

Senaste nytt från TT

> fler nyheter från TT

Håll dig uppdaterad

Prenumerera på vårt nyhetsbrev.
Via RSS

Nyhetsdygnet

Läsarservice

 

 

Årets fortbildning pågår 9-13 maj och massor av spännande seminarier utlovas. Glöm inte att anmäla dig! ...