Nyheter

Göteborgspräst mister kragen

Domkapitlet i Göteborgs stift har utrett den präst som blivit påkommen med att köpa sex. Mannen mister behörigheten att verka som präst.<br>

Det var i april i år som prästen togs på bar gärning då han köpte sex. Mannen erkände då för polisen och skrev på strafföreläggande.

Domkapitlet beslutade att starta en utredning om mannens behörighet som präst. Det står i dag klart att han kommer att förlora behörigheten.
I beslutet står att ”Domkapitlet anser att händelsen den 18 april 2010 och vad som i övrigt framkommit om /xx/ sexmissbruk är av så allvarlig beskaffenhet, att någon annan åtgärd än att han förklaras obehörig att utöva kyrkans vigningstjänst inte kan komma ifråga.”

I ett pressmeddelande från Göteborgs stift görs det klart att en förutsättning för att domkapitlet någon gång i framtiden åter kan ge honom behörighet är att han är helt fri från sitt missbruk. Prästen har meddelat att han vidtagit åtgärder för att komma tillrätta med sitt sexmissbruk. Han kommer också att få stöd via stiftet för att komma ur missbruket.


/KT

FLER NYHETER

Senaste nytt från TT

> fler nyheter från TT

Håll dig uppdaterad

Prenumerera på vårt nyhetsbrev.
Via RSS