Nyheter

Guds hand pekar uppåt och på grönt

Företaget Prisma Teknik i Tibro sprider ett kristet budskap på de övergångssignaler där fotgängarna trycker för att få grön gubbe. På varje stolpe finns en symbol av Guds hand, vilket nu har lett till JO-anmälan.

Signalerna har JO-anmälts efter det att Aftonbladets webb-TV har uppmärksammat frågan. Anmälaren, Andreas Pettersson från Skellefteå, anser att skattepengar inte ska användas för att sprida religiösa budskap.
 
”Om... tryckknappselektroniken innehåller religiösa symboler måste det innebära att myndigheter på något sätt bryter mot lagen”, skriver han i sin anmälan” 

Riktar sig mot inköparen
Hans anmälan riktar dig mot de myndigheter som köper in apparaterna som styr signalerna vid övergångsställen. 

– Jag gör det eftersom handen man trycker på är en religiös symbol. Stat och religion ska inte höra ihop, säger han till Aftonbladet.se

Men Jan Lund, v.d. för Prisma teknik i Tibro, är inte orolig.
 
– Vi lever på Guds nåd till hundra procent, säger han.

Glad åt publiciteten
Han är snarare glad åt den stora uppmärksamheten. Bara de senaste dagarna har han medverkat i fyra-fem radiointervjuer och en TV-intervju för TV4 Skaraborg.
 
– Dessutom har tolv-tretton tidningar hört av sig till för att skriva om oss.
 
– Vi vill ju marknadsföra Jesus. Sen är vi glada att få sälja grejor. Vi jobbar bland annat med ett missionsprojekt i Colombia där vi har 18 personer som vi underhåller.
 
"Har bara en innebörd"
För Jan Lund är det ingen tvekan om att den lilla symbolen under knappen som fotgängare trycker på är en symbol för Guds hand.
 
– Till en början måste man trycka där. Det behövs inte längre, men man kan det.
 
– Handen har bara en innebörd. Det finns bara en väg till himlen genom tron på Gud och Jesus.
 
Notan kan bli dyr
Och om nu någon myndighet mot förmodan skulle komma fram till att detta är ett oacceptabelt ingrepp i religionsfriheten, kommer notan att bli dyr. Tibroföretaget har nämligen levererat sammanlagt 54 000 apparater med Guds hand.
 
– Den finns i 17 länder, bland annat vid Europa-parlamentet i Bryssel och på paradgatan Karl Johan i Oslo och i Israel, säger Jan Lund.
 
Och eftersom han har ”överlåtit företaget i Guds händer” är han inte orolig för framtiden. 

Lennart Lundberg 08-462 28 08
lennart.lundberg@kyrkanstidning.se

FLER NYHETER

Senaste nytt från TT

> fler nyheter från TT

Håll dig uppdaterad

Prenumerera på vårt nyhetsbrev.
Via RSS