Nyheter

Kollekt går till ny idrottshall i Vårgårda

115 000 kronor samlades in under Vårgårda möte, frikyrklighetens utfrågning av partiledarna som pågick vid månadsskiftet. Pengarna ska användas till att bygga en ny idrottshall i Vårgårda, den förra brann ner före sommaren.

Det blev tält i stället för idrottshall. Från början var det tänkt att Vårgårda möte skulle hållas just i Tångahallen men efter branden fick arrangörerna, föreningen Missionskyrkor i Vårgårda, ordna fram ett tält.

Mötet har varit välbesökt, när statsminister Fredrik Reinfeldt kom blev flera hundra åhörare utan sittplats. Det var vid utfrågningen av statsministern som kollekt till en ny byggnad samlades in, skriver Svenska missionskyrkan i ett pressmeddelande.

/KT

FLER NYHETER FRÅN KYRKANS TIDNING

Senaste nytt från TT

> fler nyheter från TT
KT-enkät om kyrkans ekonomi
Det stora gula hyreshuset är ett av tre som är till salu i Västra Vingåker och Österåkers kyrkliga samfällighet. Prästgården är redan såld. – Det gör vi för att minska våra framtida underhållskostnader, säger ekonomen Birgitta von Matérn och kyrkoherde So

Håll dig uppdaterad

Prenumerera på vårt nyhetsbrev.
Via RSS

Nyhetsdygnet

Topplistan

Läsarservice

 

 

Årets fortbildning pågår 9-13 maj och massor av spännande seminarier utlovas. Glöm inte att anmäla dig! ...