Nyheter

Mer kunskap med queera bibelstudier

Just nu pågår Pridefestivalen på Stadsteatern  i Stockholm med mängder av seminarier och work-shops kring hbt-frågor, queerkultur och mänskliga rättigheter. Svenska kyrkan och Sensus medverkar för tredje året i rad.

Josefin Forsberg, präst i Svenska kyrkan, är en av dem som valt att vara med i ett av de seminarier som Sensus studieförbund och Svenska kyrkan arrangerar. Hon provar på så kallade queera bibelstudier som leds av prästen Niklas Olaison.

Josefin Forsberg säger att hon vill skaffa sig mer kunskap för att bättre kunna stötta de unga människor hon träffar som ungdomspräst och som funderar över sin sexuella läggning.

Bibelcitat sätts in i sitt sammanhang
– Hur jag uttrycker mig kring homosexualitet blir väldigt betydelsefullt för de här ungdomar­na, poängterar hon.

Josefin Forsberg tycker att det är viktigt att kunna sätta in bibelcitat i deras historiska sammanhang och det är just det som workshop-deltagarna i queera bibelstudier får träna sig i att göra.

Tveksamt att be för ändrad läggning
Hon skulle vilja se en ökad tolerans inom kyrkan inför homosexualitet, och ifrågsätter att det hålls förbön för att människor ska ändra sin sexuella läggning.

– Det kan låta som om vi själva väljer vår sexuella läggning.

Högalids församling i Stockholm håller i queera bibelstudier även under resten av året och som det är fritt fram att delta i. Till hösten kommer en liknande workshop att starta i Sofia församling.

Svenskkyrklig Pridevärd med omfattande program
Högalidskyrkan är, liksom tidigare år, ett slags svenskkyrklig värd för Pridefestivalen. Varje vardagsförmiddag håller man bland annat öppen förskola.

Det är tredje året som Sensus och Svenska kyrkan deltar med olika programpunkter. I år, när Stockholm Pride också är värd för Europride, är programmet totalt sett mer omfattande än tidigare.

Wejryd med gäster från öster
I morgon, fredag, kommer Svenska kyrkans ärkebiskop Anders Wejryd att inleda ett seminarium om hur det är att leva som kristen hbt-person i Europa. Gäster från Lettland, Bosnien, Polen och Spanien deltar i seminariet.

Samma dag kommer även ett samtal att hållas kring synden och om det fortfarande är relevant att tala om synd. Martin Modéus, präst, och Helena Sandström, artist, leder samtalet.

Tältmöten på festivalområdet
De kyrkliga organisationerna Ekho (Riksförbundet Ekumeniska grupperna för kristna homo- och bisexuella samt transpersoner), Regnbågsmässan, Svenska kyrkans unga och Högalids församling har under festivalen den gemensamma parollen  ”Störst av allt är Kärleken”. Det är också namnet på det tält som under festivalen alltid är bemannat och där det bland annat kommer att firas familjegudstjänst.

Yashmin Singh 08-462 28 45
yashmin.singh@kyrkanstidning.se

FLER NYHETER

Senaste nytt från TT

> fler nyheter från TT

Håll dig uppdaterad

Prenumerera på vårt nyhetsbrev.
Via RSS