Nyheter

Nollvision i arbete mot självmord

Den första rikskongressen om hur självmord kan förebyggas hölls i förra veckan i Göteborg. Folkhälsominister Maria Larsson invigde.
I januari kommer en folkhälsopolitisk proposition. Maria Larsson kunde under rikskongressen inte avslöja innehållet, men lovade ekonomiskt stöd till Spes, Riksförbundet för suicidprevention och efterlevandes stöd.

Däremot sa hon i sitt tal att hon står bakom en nollvision och att hon ser positivt på ett förslag om att utreda varje självmord enligt modellen för flygplansolyckor.

Händelseanalys välkommet
Enligt professor Jan Beskow, ordförande i Västsvenska nätverket för suicidprevention (WNS), är en händelseanalys vid självmord en välkommen utveckling.

– Det viktiga är att oberoende experter ingår i gruppen, säger Jan Beskow som dock inte vet när eller var dessa händelseanalyser skulle börja användas.

Enligt Jan Beskow skulle det ske på kommunal nivå, eftersom kommunerna har det primära ansvaret för att förebygga olyckor, och därmed även självmord.

Kontroversiell åsikt
Både WNS och Spes står bakom en nollvision, men det är en kontroversiell åsikt enligt Jan Beskow. Många forskare och experter vill ha ett realistiskt mål som är mätbart.

– Nollvisionen handlar om ett inriktningsmål, vi måste sträva åt samma håll och göra allt vi kan när det gäller suicidprevention, säger han.

 Efter Maria Larssons uttalande, står nu regeringen, Stockholms läns landsting, landstinget Halland och Göteborgs stift bakom en nollvision.

Glad över kyrkans stöd
Jan Beskow är glad över kyrkans stöd och Göteborgs stifts biskop Carl Axel Aurelius deltog under kongressen.

– Kyrkan står för en närkontakt och en gemenskap med väldigt många i samhället, säger Jan Bes­kow och tycker att kyrkan där kan göra mycket i förebyggande syfte.

Under rikskongressen diskuterades olika metoder om hur självmord kan förebyggas och omkring 450 personer deltog. WNS stod bakom arrangemanget.

Tina Augustsson 08–462 28 03
tina.augustsson@kyrkanstidning.se
FLER NYHETER FRÅN KYRKANS TIDNING
KT-enkät om kyrkans ekonomi
Det stora gula hyreshuset är ett av tre som är till salu i Västra Vingåker och Österåkers kyrkliga samfällighet. Prästgården är redan såld. – Det gör vi för att minska våra framtida underhållskostnader, säger ekonomen Birgitta von Matérn och kyrkoherde So

Senaste nytt från TT

> fler nyheter från TT

Håll dig uppdaterad

Prenumerera på vårt nyhetsbrev.
Via RSS

Nyhetsdygnet

Läsarservice

 

 

Årets fortbildning pågår 9-13 maj och massor av spännande seminarier utlovas. Glöm inte att anmäla dig! ...