Nyheter

Ny moské i Köpenhamn

Med en överväldigande majoritet på 45 röster mot 3 har Köpenhamns stadsfullmäktige godkänt byggandet av en stor ny moské i stadsdelen Amager, söder om city.<br>

Moskén blir en del av ett större bygge, som projekterats i fem års tid - det har tagit tid att få planen godkänd.
Den kommer inte att se ut som en klassisk moské som de ser ut i Mellanöstern, utan får mer drag av nordisk byggtradition.

- Vi har religionsfrihet i Danmark, det ska både finnas kyrkor och moskéer. Det hör en modern metropol till, säger teknik- och miljöborgmästare Bo Asmus Keldgaard till DR Kultur.

/KT

FLER NYHETER FRÅN KYRKANS TIDNING
KT-enkät om kyrkans ekonomi
Det stora gula hyreshuset är ett av tre som är till salu i Västra Vingåker och Österåkers kyrkliga samfällighet. Prästgården är redan såld. – Det gör vi för att minska våra framtida underhållskostnader, säger ekonomen Birgitta von Matérn och kyrkoherde So

Senaste nytt från TT

> fler nyheter från TT

Håll dig uppdaterad

Prenumerera på vårt nyhetsbrev.
Via RSS

Nyhetsdygnet

Läsarservice

 

 

Årets fortbildning pågår 9-13 maj och massor av spännande seminarier utlovas. Glöm inte att anmäla dig! ...