Nyheter

Omstritt beslut om folkmord

Riksdagens beslut i går om att erkänna att det var folkmord som begicks mot armenier i Turkiet 1915 har väckt starka reaktioner i Turkiet. Landets ambassadör i Sverige, Zergün Korutürk, kallades hem direkt efter omröstningen.

Tidigare har drygt 20 länder och även 40 delstater i USA röstat för att benämna massakrerna 1915 folkmord. 

Omkring en miljon armenier mördades. De flesta dödades under åren 1915-1916, men förföljelserna och morden fortsatte ända fram till 1923. Folkmordet drabbade också hundratusentals kristna assyrier, syrianer och kaldéer. Det Osmanska riket tömdes i stort sett på sin kristna befolkning.

Källa: Forum för levande historia

/KT

Läs även Kyrkans Tidnings blogg från Istanbul

FLER NYHETER FRÅN KYRKANS TIDNING

Senaste nytt från TT

> fler nyheter från TT
KT-enkät om kyrkans ekonomi
Det stora gula hyreshuset är ett av tre som är till salu i Västra Vingåker och Österåkers kyrkliga samfällighet. Prästgården är redan såld. – Det gör vi för att minska våra framtida underhållskostnader, säger ekonomen Birgitta von Matérn och kyrkoherde So

Håll dig uppdaterad

Prenumerera på vårt nyhetsbrev.
Via RSS

Nyhetsdygnet

Topplistan

Läsarservice

 

 

Årets fortbildning pågår 9-13 maj och massor av spännande seminarier utlovas. Glöm inte att anmäla dig! ...