Nyheter

Präster slipper vigselbehörighet

Präster i Svenska kyrkan ska kunna avsäga sig sin vigselbehörighet. Det har Kammarkollegiet beslutat. Därmed går Kammarkollegiet emot Svenska kyrkans vilja i frågan.<br>
–Ett väntat beslut, säger Svenska kyrkans generalsekreterare Lars Friedner.
Det var i våras som tre präster i Göteborgs stift ansökte hos Kammarkollegiet om att få avsäga sig sin vigselbehörighet. Svenska kyrkan yttrade sig i fallet och sa nej. Detta med den principiella motiveringen att en präst inte på det sättet ska kunna dela upp sin vigningstjänst.

Men Kammarkollegiet har nu alltså gått prästerna till mötes. Kammarkollegiet motiverar med att Svenska kyrkans präster inte har någon lagstadgad skyldighet att vara vigselförrättare inom samfundet. Därmed ska den som vill också kunna avsäga sig sin behörighet.
Rent praktiskt kan beslutet medföra arbetsledningsproblem i församlingar där det finns präster som inte längre får viga, säger Lars Friedner.
– Jag skulle också gissa att det kan försvåra för den som söker anställning att sakna vigselbehörighet.
Skadar detta också kyrkans trovärdighet?
–Inte så länge det rör sig om några enstaka fall. Men det finns förstås en gräns när trovärdigheten kan börja ifrågasättas.

Det blir domkapitlet i Göteborg som i nästa steg behandlar ärendet för Svenska kyrkans räkning. Det sker på sammanträdet i oktober. Stiftsjurist Margareta Wicander vill inte uttala sig innan dess.
Tord Nordblom, komminister i Ytterby församling i Göteborgs stift, är en av de präster som inte längre är vigselbehörig. Skönt, tycker han om Kammarkollegiets beslut.
– Nu har vi visat vägen. Det är inte rimligt att en fri kyrka sysslar med statlig myndighetsutövning.

Martin Larsson
08-462 28 07
martin.larsson@kyrkanstidning.se


FLER NYHETER

Senaste nytt från TT

> fler nyheter från TT

Håll dig uppdaterad

Prenumerera på vårt nyhetsbrev.
Via RSS