Nyheter

Skut-utredning får tummen ner

En stor tumme ner får förslaget om att återföra tillsynsansvaret för utlandsförsamlingarna till ärkebiskopen. <BR>

Ingen av de tio svenska församlingar som svarat på remissen om utlandskyrkans framtid, är positiv till förslaget. De önskar behålla nuvarande organisation som innebär att Visby stift ansvarar för tillsyn medan nationell nivå står för främjandet av Skut, Svenska kyrkan i utlandet. 

Argumenten för Visby som utlandsstift är att stiftet byggt upp ett bra arbete. Det är ett litet stift vilket gör att biskopen har tid också för utlandsförsamlingarna.

I Visby är man kritisk mot att utredningen inte lyssnat på stiftet. ”Vi finner det både förvånande och upprörande att utredningen inte kontaktat företrädare för Visby stift för att inhämta information om deras erfarenheter av arbetet med utlandskyrkan”, skriver de.

Enda förslagen i utredningen som i stort sett alla tycker är bra är att utlandssvenskar ska få röst­rätt i kyrkovalet, två mandat i kyrkomötet och att nämnden för utlandskyrkan ersätts med ett råd med ledamöter valda av utlandsförsamlingarna.

Det är också dessa förslag som gör att många utlandsförsamlingar är positiva till utredningen i sin helhet. Tolv svar bejakar också en överföring till Uppsala.

Läs artikeln i sin helhet i Kyrkans Tidnings papperstidning som kommer ut i dag.

FLER NYHETER FRÅN KYRKANS TIDNING
KT-enkät om kyrkans ekonomi
Det stora gula hyreshuset är ett av tre som är till salu i Västra Vingåker och Österåkers kyrkliga samfällighet. Prästgården är redan såld. – Det gör vi för att minska våra framtida underhållskostnader, säger ekonomen Birgitta von Matérn och kyrkoherde So

Senaste nytt från TT

> fler nyheter från TT

Håll dig uppdaterad

Prenumerera på vårt nyhetsbrev.
Via RSS

Nyhetsdygnet

Läsarservice

 

 

Årets fortbildning pågår 9-13 maj och massor av spännande seminarier utlovas. Glöm inte att anmäla dig! ...