Nyheter
Slovakiska biskopar kritiserar vigselbeslut
Evangeliska kyrkan i Bratislava i Slovakien upprörs över kyrkomötets beslut att tillåta homosexuella par att gifta sig i Svenska kyrkan.
I ett brev till svenska biskopsmötet frågar sig de slovakiska biskoparna hur deras broderkyrka i Sverige kunde komma fram till en sådan ståndpunkt.
De slovakiska biskoparna hänvisar till ett antal ställen i Bibeln för att visa att äktenskap är menat att ingås mellan man och kvinna.
/KT
FLER NYHETER FRÅN KYRKANS TIDNING
KT-enkät om kyrkans ekonomi

Det stora gula hyreshuset är ett av tre som är till salu i Västra Vingåker och Österåkers kyrkliga samfällighet. Prästgården är redan såld. – Det gör vi för att minska våra framtida underhållskostnader, säger ekonomen Birgitta von Matérn och kyrkoherde So


S:t Ceciliapristagare
Senaste nytt från TT
> fler nyheter från TT- 4 februari kl 12:05 > Inrikes
- 4 februari kl 11:50 > Utrikes
- 4 februari kl 11:30 > Inrikes
- 4 februari kl 11:30 > Utrikes
- 4 februari kl 11:00 > Inrikes
- 4 februari kl 10:40 > Utrikes
- 4 februari kl 10:05 > Utrikes
- 4 februari kl 9:20 > Inrikes
- 4 februari kl 9:15 > Inrikes
- 4 februari kl 8:55 > Inrikes

En anhörig till ett av offren för de folkmord som som expresidenten Riós Montt står åtalad för, följer rättegången. Foto: Rodrigo Abd/Scanpix
Opinion & debatt
Senaste Krönikor
Håll dig uppdaterad
Prenumerera på vårt nyhetsbrev.
På Twitter
Via RSS
Via RSS
Nyhetsdygnet
- 4 februari kl 12:13 > Inrikes
- 4 februari kl 10:55 > Inrikes
- 3 februari kl 14:17 > Inrikes
- 3 februari kl 13:38 > Inrikes
- 3 februari kl 11:41 > Inrikes
Topplistan
- 31 januari kl 11:02 >
- 2 februari kl 11:52 > Inrikes
- 2 februari kl 10:16 >
- 30 januari kl 15:36 > Inrikes
- 1 februari kl 16:04 >


Skriv ut



