Sociala medier på frammarsch
Martin Garlöv pekade på de många paralleller som finns mellan Bibelns liknelser och dagens kommunikationsverktyg; Facebook, Google, Twitter, Flicr, bloggar, You Tube med flera.
Enligt 2009 års siffror finns idag omkring 3 miljoner människor på Facebook, 350 000 aktiva bloggare, och 1 900 000 bloggläsare.
Det finns fler som har internet hemma än som har en dagstidning.
- Med hjälp av Flashmob kan man mobilisera mängder av folk till en viss plats vid ett speciellt klockslag. Det skedde på Sergels torg när Michael Jackson dog. Och en många gånger större Flashmob arrangerades av motståndsrörelsen i Teheran, berättade Carina Etander Rimborg, bloggare och informatör för Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan.
- Inget sätt att kommunicera kommer att försvinna, även om metoderna kanske förändras. Vi skickar inte längre brev på samma sätt som tidigare, men avsikten är densamma, underströk Martin Garlöv
Carina Etander Rimborg fyllde på med exempel på hur modern kommunikation kan utnyttjas så att exempelvis gudstjänsten kan nå ut till fler än de som sitter i kyrkbänken, eller komplicerade ärenden i församlingen diskuteras av många.
- Men man ska komma ihåg att medierna har olika kultur, varnade Martin Garlöv.
- Men gå in och titta och lyssna på olika håll. Våga lära känna in kulturen så kan du så småningom börja delta i diskussionen. Det är samma sak som när man kommer ny till en församling eller en annan grupp.
Sociala medier innebär också att man kan vara med och påverka i olika sammanhang. Relationerna blir en blandning av digitala och personliga band.
- 86 procent av befolkningen i Sverige har tillgång till dator, och 83 procent har tillgång till internet.
Sociala medier kan också användas för ideellt arbete. Aktiviteter på internet och traditionellt ideellt arbete tar inte ut varandra utan kompletterar varandra.
-Tvärtom. Det borde vara möjligt att se till att alla människor har tillgång till mat och vatten, på precis samma sätt som vi ser till att det finns möjlighet att kommunicera på de mest avlägsna platser, sade Kyrkans Tidnings chefredaktör Anders Ahlberg.



Senaste nytt från TT
> fler nyheter från TT- 23 maj kl 21:50 > Inrikes
- 23 maj kl 21:30 > Utrikes
- 23 maj kl 20:15 > Utrikes
- 23 maj kl 19:50 > Inrikes
- 23 maj kl 19:45 > Inrikes
- 23 maj kl 19:25 > Inrikes
- 23 maj kl 19:05 > Inrikes
- 23 maj kl 18:25 > Inrikes
- 23 maj kl 17:50 > Inrikes
- 23 maj kl 17:15 > Utrikes
Håll dig uppdaterad
Via RSS
Nyhetsdygnet
- 23 maj kl 15:09 > Reportage
- 23 maj kl 14:54 > Inrikes
- 23 maj kl 10:37 > Inrikes
- 23 maj kl 9:51 > Inrikes
- 22 maj kl 15:13 > Inrikes
- 22 maj kl 13:20 > Inrikes
Topplistan
- 18 maj kl 11:50 > Inrikes
- 21 maj kl 11:09 > Inrikes
- 22 maj kl 13:20 > Inrikes
- 18 maj kl 11:06 > Inrikes
- 21 maj kl 11:48 >
- 18 maj kl 12:25 > Inrikes


Skriv ut




