Nyheter

Stopp för vigandet av homosexuella biskopar

Biskoparna i amerikanska Episkopalkyrkan lovar att tills vidare inte viga några fler öppet homosexuella biskopar. Att hålla ihop den världsvida anglikanska gemenskapen är viktigare.
Vid biskopsmötet som hölls i New Orleans häromdagen i närvaro av ärkebiskopen av Canterbury, Rowan Williams, underströk de amerikanska biskoparna sitt fortsatta stöd till alla homosexuella i kyrkan. Samtidigt lovade de att för närvarande "visa återhållsamhet" med att auktorisera homosexuella vigslar. 

Hålla ihop
Anledningen till detta är "en passionerad önskan" att hålla ihop gemenskapen, som det står i ett pressmeddelande.

"Ingen är till 100 procent nöjd med varje ord i detta dokument, men vi tror oss ha hittat en plats där vi alla kan vara tillsammans," konstaterade Episkopalkyrkans ledare Katherine Jefferts Schori vid en presskonferens. 

Frågan splittrar
De amerikanska anglikanernas liberala attityd till homosexuella har länge hotat att spräcka gemenskapen. Sedan den öppet homosexuelle prästen Gene Robinson vigdes till biskop av New Hampshire-distriktet år 2003 har striderna hårdnat.

Afrikanska biskopar har aktivt börjat motarbeta liberalerna genom att viga och tillsätta konservativa präster och biskopar som andliga ledare i konservativa amerikanska stift.
FLER NYHETER

Senaste nytt från TT

> fler nyheter från TT

Håll dig uppdaterad

Prenumerera på vårt nyhetsbrev.
Via RSS