Nyheter

Thomas Bodström blir kyrkopolitiker

Personkryssen duggade tätt i kyrkovalet. <BR><BR>Både utrikesminister Carl Bildt, justitieminister Beatrice Ask och tidigare justitieministern Thomas Bodström har fått plats i kyrkofullmäktige i sina hemorter. <BR><BR>Hittills är det dock bara Thomas Bodström som lovat att också satsa på en kyrkopolitisk karriär.<BR>
Utrikesminister Carl Bildt (M) har valts in i Hedvig Eleonora församling på Östermalm i Stockholm. 

Justitieminister Beatrice Ask (M) har kryssats in i kyrkofullmäktige i Kungsholms församling och Thomas Bodström (S) får en plats i Boo församling i Nacka. 

Draghjälp åt nomineringsgruppen
Allihop har ställt upp som draghjälp åt sina nomineringsgrupper. Ingen hade väntat sig att segla förbi alla andra nominerade. 

Utrikesminister Carl Bildt stod exempelvis som 26:e och sista namn på moderatlistan, men kryssades fram till första plats. 

Att Carl Bildt skulle ha tid att engagera sig i den lokala kyrkopolitiken betraktas som osannolikt. Det är heller ingenting han hittills kommenterat. 

Ingen vet heller hur Beatrice Ask ställer sig till sin nya upphöjelse. 

Medlem i Broderskap
Thomas Bodström, som är medlem i Broderskap och definierar sig själv som troende, deklarerar däremot att han bestämt sig och tänker engagera sig i kyrkopolitiken i Nacka. 

"Jag måste ställa upp i kyrkofullmäktige. 

Har man ställt upp i ett val som kandidat, så ställer man upp om man blir vald. De som röstade på mig kände ju inte till att vi inte trodde att jag skulle komma in," skriver han helt frankt på sin blogg. 

Advokatjobb
Thomas Bodström har nyligen varit i blåsväder för att han ägnar för mycket tid åt sin advokatfirma och inte hinner med sitt riksdagsuppdrag. Enligt tv-prgrammet Kalla Fakta har han flera gånger varit frånvarande vid omröstningar i riksdagen. 

Slutgiltigt besked om vilka kandidater som tar plats i kyrkofullmäktige får vi först den 23 november.
FLER NYHETER

Senaste nytt från TT

> fler nyheter från TT

Håll dig uppdaterad

Prenumerera på vårt nyhetsbrev.
Via RSS