Nyheter

V vill lagstifta om tredje kön

Vänsterpartiets ledning vill att ett tredje kön införs i svensk lagstiftning. <BR>
Att ett tredje kön, jämlikt med ”man” och ”kvinna”, införs i svensk lagstiftning föreslås i en av motionerna på partiets kongress 7-9 maj. Partistyrelsen har bifallit motionen, skriver Dagens Nyheter.
 
– Det finns sådan här lagstiftning i till exempel Thailand, säger vänsterpartiets partisekreterare Anki Ahlsten till tidningen.

Det tredje könet skulle innefatta transpersoner och intersexuella som inte vill definiera sig varken som man eller kvinna.

Kyrkans Tidning har tidigare skrivit om Sensus studieförbund, som inom ramen för sin inkluderingspolicy öppnat för att inte arbetsgivaren utan anställda själva ska definiera vilket kön individen tillhör. Därför finns nu exempelvis tre alternativ i det formulär som ska fyllas i av arbetssökande till studieförbundet: han, hon och det könsneutrala hen.

/KT
FLER NYHETER

Senaste nytt från TT

> fler nyheter från TT

Håll dig uppdaterad

Prenumerera på vårt nyhetsbrev.
Via RSS