Nyheter

Vatikanen: fel glädja sig över en människas död

Usama bin Ladin har främjat hat och konflikter och missbrukat religionen. Samtidigt kan man inte glädja sig över en människas död. Det sade Vatikanen i går i ett uttalande. <br>
Påvens presstalesman Federico Lombardi kommenterade i går nyheten om al-Qaidaledarens död. Från Vatikanens sida hoppas man att bin Ladins död inte ger upphov till nya våldsdåd.
 
”Usama bin Ladin har ett massivt tungt ansvar både för tusentals människors död och för att han främjat hat och konflikter mellan olika folkgrupper. Han instrumentaliserade religionen för sina egna våldsamma ändamål”, sade Lombardi. Samtidigt strök han under att man likväl ur ett kristet perspektiv inte kan glädja sig över en människas död.

”Bättre är att besinna sig på att varje människa har ansvar inför Gud och inför sina medmänniskor för hur hon lever sitt liv”, sade Lombardi.

Samtidigt ökar rädslan för hämndattacker från radikala talibaner och al-Qaidagrupper bland kristna i Pakistan och Indien. ”De kristna här i landet är ett lätt mål att slå mot, medan invånarna i USA är längre bort”, säger den katolske biskopen emeritus av Lahore, Lawrence Saldanha till den katolska nyhetsbyrån UCANews, rapporterar tidskriften Signum.

/KT
FLER NYHETER

Senaste nytt från TT

> fler nyheter från TT

Håll dig uppdaterad

Prenumerera på vårt nyhetsbrev.
Via RSS

Nyhetsdygnet