Nyheter

Wejryd tror att kyrkan säger ja till ny lag

<P>En majoritet i kyrkomötet är positiv till att vidga äktenskapsbegreppet. Det menade ärkebiskop Anders Wejryd när han i tisdags kväll medverkade i programmet Adaktusson i TV8, som behandlade Svenska kyrkans inställning till den nu antagna könsneutrala äktenskapslagen.</P>

– Det finns en klar majoritet bland prästerna för att utvidga äktenskapsbegreppet. Och det finns en klar majoritet bland våra förtroendevalda vad det verkar som. Men man ska inte säga att det är klart förrän kyrkomötet har fattat beslut, sade Wejryd.

Stämmer med Matteus
Ärkebiskopen fick av programledaren Lars Adaktusson också frågan om hur den synen på äktenskapet överensstämmer med Bibelns ord i Matteus 19:4-5:
 
Jesus svarade: ”Har ni inte läst att Skaparen från början gjorde dem till man och kvinna?” Och han fortsatte: ”Därför skall en man lämna sin far och sin mor för att leva med sin hustru, och de två skall bli ett. De är inte längre två utan ett. Vad Gud har fogat samman får människan aldrig skilja åt.

– Det är vårt tydningsord som finns med vid alla vigslar. Det handlar om att lämna sin gamla gemenskap...och att det är viktigt att hålla ihop, sade Wejryd.

"Det handlar om trohet"
Men går det att använda nu?, undrade Adaktusson, och syftade på det förslag till ny vigselordning som för närvarande är ute på remiss i stiften.

– Det diskuteras nu och det är lite intressant att se remissvaren från stiften. Många av oss tänkte, att det här blir väl konstigt att använda. Men flera säger: det handlar ju om trohet, om att gå vidare i en ny generation.

Ni gör en omtolkning? 

– Vi gör en utvidgning. 

Du menar att man kan ha en text om män och kvinnor även om det handlar om två män eller två kvinnor?

– Ja, därför att själva institutet har vuxit fram ur det som var man och kvinna. Men jag vill inte ge något tips här. Det ska bli spännande att se vad kyrkomötet kommer fram till.

I programmet medverkade också några präster som i varierande grad är kritiska till att Svenska kyrkan utvidgar äktenskapsbegreppet till att omfatta homosexuella par.

Hakon Långström "brottas"
En av dem, Hakon Långström, kyrkoherde i Hedvig Eleonora församling i Stockholm och kandidat till posten som ny biskop i stiftet, sade sig "brottas med vad Bibeln säger om detta" och menade att "många kolleger säger nej". Och på frågan om hur han ser på riksdagens beslut att präster ska ha rätt att säga nej till viga samkönade par, svarade Långström:

– Jag har förstått på statsministern att det under hans tid inte blir tal om något sådant statligt krav, men det finns historiska exempel på att sådana här överenskommelser inte varar, sade han med hänvisning till frågan om kvinnliga präster.

Vänsterledaren Lars Ohly har talat om att det här beslutet bara är första steget och att nästa steg är att alla ska viga?

– Jo, men där är vi inte än. Kyrkan är fri och kyrkomötet ska i demokratisk ordning fatta beslut och då får vi se, sade Långström

– Jag är övertygad om att Svenska kyrkan inte är villig att ha kvar vigseluppdraget om det här lagfästa undantaget skulle försvinna...Vi har i dag inget vigseltvång. Det har fungerat hittills, och jag hoppas att vi ska ha rätt till samma undantag som har mycket att göra med tystnadsplikten, var ärkebiskop Anders Wejryds svar på samma fråga.

Höstens kyrkomöte avgör

Den 1 april ställde sig en betydande majoritet i riksdagen bakom en könsneutral äktenskapslag. Det innebär att par av samma kön från och med den 1 maj i år har rätt att gifta sig. Till en början kan det dock enbart bli frågan om borgerlig vigsel.
 
Svenska kyrkan tar först i samband med höstens kyrkomöte ställning till om man ska behålla vigselrätten och viga samkönade par. Man fattar då också beslut om en ny vigselordning.

Ett förslag till ny vigselordning — en gemensam för såväl hetero- som homosexuella par — är för närvarande på remiss i stiften. Remissvaren ska ha inkommit till kyrkostyrelsen den 15 april.

Tom Hansson
08-462 28 32
tom.hansson@kyrkanstidning.se

Se programmet i efterhand

FLER NYHETER

Senaste nytt från TT

> fler nyheter från TT

Håll dig uppdaterad

Prenumerera på vårt nyhetsbrev.
Via RSS