Annons

KT - Kyrkans Tidning

Some text to describe the website - this is used for search purposes - it is generated in the html but does not show up on the website

This section requires that Javascript is enabled and the Flash Player is installed on your system.


Översikt


Kontroll pannel


I tidningen






LEDARE & DEBATT


REDAKTÖRENS BLOGG

EXISTERA BLOGGAR

MEST LÄSTA

10-03-10 14:29

Framtiden oviss för teologer

10-03-11 06:03

Rättvik ville tysta diakons protest

10-03-10 10:50

Sandahls språk upp i domkapitlet

10-03-09 11:35

Halalburgare upprör i Frankrike

SENASTE KOMMENTAR

2010/03/14 14:16
Allan Karlsson
Ledarsidor? Bra initativ tycke...
2010/03/14 09:48
Erik Birath
Jag håller med dig på flera pu...
2010/03/14 09:35
Rolf Tylstedt
Erik Birath! Hej igen och tack...
2010/03/14 09:33
christina f
Se kommentar till artikeln årl...
2010/03/13 23:06
Allan Karlsson
Patrick, du ställer en fråga t...

BILAGOR

Teologi - bilaga i nr 51

Fler bilagor >>

BLOGGAT OM KT



2009-08-25 13:05

4000 böner på en vecka

Svenska kyrkans bönewebb, som öppnades i tisdags, har fått in över 4000 böner på bara en vecka. Flera har hört av sig till kyrkokansliet för att de vill stödja kyrkans verksamhet ekonomiskt i samband med att de skickar in en bön.

- För givande har vi andra kanaler, kollekt på söndagar och den som vill kan bli givare till Svenska kyrkans internationella eller till utlandskyrkans verksamhet. Bönen är en kontakt med Gud utan grindar eller mellanhänder, säger Marianne Ejdersten Launikari, enhetschef för nationell kommunikation i Svenska kyrkan, i ett pressmeddelande.

Bönewebben är ett sätt att inbjuda svenska folket till att be. På webben kan man formulera sin egen bön. Man väljer mellan att publicera bönen på webben eller enbart skicka den till någon av de tretton domkyrkorna. Där kommer bönerna att bäras fram vid någon av gudstjänsterna under veckan. 

Reklamfilmen som knyter an till temat bön började sändas i Tv4 i går. Filmen som är tänkt att väcka nyfikenhet och få människor att besöka bönewebben. Den är framtagen med hjälp av regissören Johan Renck och reklambyrån Forsman & Bodenfors.

Skriv ut | Tipsa en vän | Kommentera | Nyhetsbrev | RSS

Fler nyheter


Annons