Some text to describe the website - this is used for search purposes - it is generated in the html but does not show up on the website
Annika Ahlefelt
Ulla Gudmundson
2009-10-22 18:07 | Inrikes
Sju av biskoparna är oroade för att beslutet om könsneutralt äktenskap ska äventyra kyrkans enhet.
Biskoparna Sven Thidevall, Växjö stift, Carl Axel Aurelius, Göteborgs stift, Esbjörn Hagberg, Karlstads stift, Lennart Koskinen, Visby stift, Hans-Erik Nordin, Strängnäs stift, Ragnar Persenius, Uppsala stift och Hans Stiglund, Luleå stift har skrivit en särskild synpunkt efter kyrkomötets beslut att införa en ordning för samkönade äktenskap och att behålla vigselrätten i Svenska kyrkan.
Oro för utträden
– Vi är oroade över beslutets konsekvenser bland kyrkfolk och anställda och den oron ville vi ge uttryck för. Beslutet kan också leda till att enskilda och grupper lämnar vår kyrka - Laestadianerna kan kanske bli en sådan grupp, säger biskop Ragnar Persenius.
Han oroar sig inte bara för att människor ska lämna kyrkan utan att beslutet ska orsaka splittring inom kyrkan. Dessutom finns en risk för att det inte kommer att stanna vid detta beslut, menar han.
Fler krav kommer
– RFSU vänder sig redan emot att präster ska få välja att avstå från att viga samkönade par, och förbundet tycker att att det vore bäst om kyrkor och samfund inte hade vigselrätt. Det visar att vår oro är berättigad, säger Ragnar Persenius.
I ett pressmeddelande skriver Växjö stifts biskop Svens Thidevall:
– Som biskopar i vår kyrka har vi ansvar för kyrkans lära och enhet. Vi sju biskopar menar att kyrkomötets beslut om äktenskap och vigsel har tillkommit på ett sätt som inte fått en tillfredsställande förankring inomkyrkligt och ekumeniskt, inte fått en betryggande begrundning i vår kyrkas tro, bekännelse och lära och som därför äventyrar kyrkans enhet.
Försvagat beslut
Han menar att det är viktigt att inga samkönade par kommer i kläm på grund av att kyrkan är splittrad. Samtidigt konstaterar han att beslutet försvagas av att det inte förberetts rätt.
– Inte minst för de samkönade parens skull borde den teologiska grunden vara väl underbyggd, nu när Svenska kyrkan som första kristna kyrka i världen inför en ordning för samkönade äktenskap. Samkönade vigslar skulle inte behöva skuggas av misstanken att allt inte gick rätt till när de fick den rätten, säger biskopen i pressmeddelandet.
Kristoffer Morén
Som biskopar har vi ansvar för kyrkans lära och enhet. Vi sju biskopar menar att kyrkomötets beslut om äktenskap och vigsel har tillkommit på ett sätt som inte fått tillfredsställande förankring inomkyrkligt och ekumeniskt, inte fått en betryggande begrundning i vår kyrkas tro, bekännelse och lära som därför äventyrar kyrkans enhet.