Annons

KT - Kyrkans Tidning

Some text to describe the website - this is used for search purposes - it is generated in the html but does not show up on the website

This section requires that Javascript is enabled and the Flash Player is installed on your system.


Översikt


Kontroll pannel


I tidningen






LEDARE & DEBATT


REDAKTIONSBLOGGEN

2010/07/24 15:29
Middag med dans
2010/07/23 10:27
Som bär.
2010/07/22 13:07
Sex och pengar på agendan
2010/07/22 09:20
Lång dags färd mot natt

VALBLOGG

MEST LÄSTA

10-08-30 13:20

Ny biskop utsedd i Växjö

10-08-30 16:41

Enigt stift bakom Jan-Olof Johansson

10-09-01 08:49

Morgonkollen onsdag

SENASTE KOMMENTAR

2010/09/02 22:09
Henric Johansson
Målarmästaren heter Erik Lindb...
2010/09/02 17:32
Bernt Fransson pr Lindås
Utmärkt initiativ. Tänk om Sv ...
2010/09/02 16:50
Allan Karlsson
Dubbelvigsel, det är väl inget...
2010/09/02 16:50
Allan Karlsson
Dubbelvigsel, det är väl inget...

BILAGOR

Valbilaga i nr 25-26

Fler bilagor >>

BLOGGAT OM KT



I Stockholms stadsmissions second hand-butik vid Stortorget i Gamla stan är julhandeln i full gång. Pia Holmstedt jobbar i kassan bland gratis pepparkakor och julpynt. Hon har hört talas om momsbeläggningen på den ideella sektorn och är orolig.

– Det känns skittråkigt! Jag tror att vi kommer att förlora kunder på det här, säger hon.
I Stockholms stadsmissions second hand-butik vid Stortorget i Gamla stan är julhandeln i full gång. Pia Holmstedt jobbar i kassan bland gratis pepparkakor och julpynt. Hon har hört talas om momsbeläggningen på den ideella sektorn och är orolig. – Det känns skittråkigt! Jag tror att vi kommer att förlora kunder på det här, säger hon.
Foto: Lars Rindeskog

2009-12-23 06:00 | Inrikes

Ideella rasar mot momsförslag

Ideella organisationer ska redovisa moms som företag. Sektorn rasar mot förslaget. Nu väntar kraftiga hyreshöjningar — och massor av krångel.

– Jag tycker att våra svenska politiker ska åka till Bryssel och säga att det blir inget av med det här, säger Anna Carlstedt, förbundsordförande för IOGT-NTO.

– Det här kommer bara att öka kostnaderna och administrationen för de enskilda föreningarna. Bort med det, tycker vi, säger Mattias Claesson på Riksidrottsförbundet.

Kritiken är hård mot det betänkande som presenterades i november. Det innebär att ideella organisationer och trossamfund måste börja betala mervärdesskatt — precis som företag.

Bakgrunden är följande: i juni 2008 gav EU-kommissionen underkänt åt den svenska definitionen av begreppet ”yrkesmässig verksamhet” inom momslagstiftningen. Sådan har icke vinstdrivande ideella organisationer i princip inte ansetts syssla med när de exempelvis sålt skänkta kläder i en second hand-butik, och därför har de i princip varit skattebefriade. Men detta innebär skilda konkurrensvillkor gentemot liknande, kommersiell verksamhet och reglerna måste ändras.

I det nya momsbetänkandet är därför huvudregeln omvänd: ”Allmännyttiga ideella föreningar och registrerade trossamfund kommer att vara beskattningsbara personer i den mån de utövar ekonomisk verksamhet, oberoende av syfte eller resultat”, skriver utredaren.

I nästa steg föreslår utredaren en mängd undantag för att skydda den ideella sektorn. Det viktigaste är att omsättning under 250 000 kronor inte blir momspliktig — vilket gör att kyrkkaffet förblir momsfritt också i fortsättningen. Problemet är att mervärdesskatten ändå måste redovisas – något som är så krångligt att utredaren föreslår att 10 miljoner skattekronor ska användas för att utbilda ideella sektorn i denna redovisning.

David Qviström
08-462 28 15
david.qvistrom@kyrkanstidning.se 

Nya momsregler för ideella sektorn


Hittills har grundregeln varit att ideella organisationer och trossamfund som bedriver allmännyttig och icke-vinstdrivande verksamhet ska slippa mervärdesskatt, moms. Nu föreslås grundregeln bli att alla ”beskattningsbara personer” som bedriver ekonomisk verksamhet blir skyldiga att redovisa moms, oavsett om det rör sig om företag, trossamfund eller ideella föreningar som exempelvis har serveringar eller secondhand-butiker.

Från denna grundregel införs en mängd undantag — exempelvis föreslås en helt ny lagparagraf för att verksamheten ”själavård” ska bli momsbefriad. Men det viktigaste är att ekonomisk omsättning under 250 000 slipper betala moms. Men redovisa momsen måste de ideella fortfarande göra, så administrationen ökar.

Viss verksamhet med social inriktning liksom insamlingsverksamhet och humanitära organisationers försäljning av ”skänkta varor” (second hand) föreslås beläggas med lägsta momsen 6 procent. För övrig ekonomisk verksamhet gäller 25 procent. För kassören i den lokala föreningen kommer gränsdragningen mellan olika slags verksamheter att bli allt annat än enkel. 

Ideella organisationer ska betala moms också på lokalhyra. Organisationer som hyr ut sina lokaler blir i fortsättningen också tvungna att lägga på moms. Gåvor, medlemsavgifter och bidrag undantas däremot från skatteplikt. 


 

Läs mer

Läs hela artikeln i veckans nummer av Kyrkans Tidning.

Skriv ut | Tipsa en vän | Kommentera | Nyhetsbrev | RSS

Fler nyheter


Annons