Annons

KT - Kyrkans Tidning

Some text to describe the website - this is used for search purposes - it is generated in the html but does not show up on the website

This section requires that Javascript is enabled and the Flash Player is installed on your system.


Översikt


Kontroll pannel


I tidningen






LEDARE & DEBATT


REDAKTIONSBLOGGEN

2010/07/24 15:29
Middag med dans
2010/07/23 10:27
Som bär.
2010/07/22 13:07
Sex och pengar på agendan
2010/07/22 09:20
Lång dags färd mot natt

VALBLOGG

MEST LÄSTA

10-08-30 13:20

Ny biskop utsedd i Växjö

10-08-30 16:41

Enigt stift bakom Jan-Olof Johansson

10-09-01 08:49

Morgonkollen onsdag

SENASTE KOMMENTAR

2010/09/02 22:09
Henric Johansson
Målarmästaren heter Erik Lindb...
2010/09/02 17:32
Bernt Fransson pr Lindås
Utmärkt initiativ. Tänk om Sv ...
2010/09/02 16:50
Allan Karlsson
Dubbelvigsel, det är väl inget...
2010/09/02 16:50
Allan Karlsson
Dubbelvigsel, det är väl inget...

BILAGOR

Valbilaga i nr 25-26

Fler bilagor >>

BLOGGAT OM KT



Lågkonjunktur ökar antalet samtal till Jourhavande präst. Och fler av dem handlar om självmordstankar.
Lågkonjunktur ökar antalet samtal till Jourhavande präst. Och fler av dem handlar om självmordstankar.

2010-01-28 06:04 | Inrikes

Samtalen till jourhavande präst ökar

Aldrig förr har så många ringt till Jourhavande präst som förra året. Ökningen är nästan 15 procent. Och aldrig förr har så många samtal handlat om självmordstankar.

Jourhavande präst

Samtalen till larmnumret 112 kopplas vidare av SOS Alarm som ersätts av Svenska Kyrkan. Stiften och rikskyrkan delar på kostnaden för verksamheten.
Totalt är 650 präster runt om i landet engagerade.
Linjen är öppen mellan klockan 21 och 06.
Tystnadsplikt gäller. Prästerna talar inte om kristen tro med mindre än att den som ringer ber om det. 

– Krisen och bristerna i psykvården märks, kommenterar Monica Eckerdal-Kjellström, nationellt ansvarig vid Svenska kyrkan för Jourhavande präst-verksamheten.

Förra året fick Jourhavande präst 55 410 samtal. Det är en ökning med 14,5 procent jämfört med 2008. Förklaringarna är flera.

– Den nya rikstäckande organisationen har inneburit en effektivare tjänst, med längre öppettider och stabilare bemanning, vilket är en anledning, säger Monica Eckerdal-Kjellström.

Men det finns det finns alltså fler — och mer mörka — orsaker. 

– Psykiatrin fungerar inte alltid. För en människa med svår ångest klockan fyra på natten är det liten tröst att bli hänvisad till en vårdcentral som öppnar framåt morgonen. 

– Lågkonjunkturen har också satt tydliga spår. Människor ring­er och är oroliga för sitt eller barnens framtid när arbetslöshet hotar. 

– Vi märkte en klar ökning i slutet av 2008 när finanskrisen slagit till, liksom när det varit uppmärksamhet om Saab. 

En betydande del av dem som ringer har tankar om självmord. 

– Förra året var sex procent av samtalen av det slaget, den högsta siffran hittills. Tidigare har samtal från självmordsbenägna legat mellan tre och fem procent. 

Erik Lindfelt
redaktionen@kyrkanstidning.se 

Läs mer

Läs hela artikeln i veckans nummer av Kyrkans Tidning


 

Skriv ut | Tipsa en vän | Kommentera | Nyhetsbrev | RSS

Fler nyheter


Annons