Nyheter

Kritiserades för uttalanden om kvinnliga kollegor

Linköpings stifts domkapitel har tagit beslut om de tre präster som anklagats för att ha fällt nedsättande kommentarer om kvinnliga kollegor. Domkapitlet utdelar kritik till två av prästerna, men samtliga ärenden lämnas utan åtgärd.<br>
De tre prästerna har fått kritik för att ha svårt att samarbeta med prästvigda kvinnor. Bland annat ska det ha uppfattats som en demonstration då de under kontraktskonvent låtit bli att ta emot nattvard när den delades ut av prästvigda kvinnor. En av männen anklagas för att ha uttryckt att "Kvinnliga präster är impotenta att förkunna Guds ord".

Domkapitlet har nu utrett ärendena och fattat beslut. I besluten påpekas särskilt att nattvarden är frivillig att gå till. Inte heller kan domkapitlet vidta åtgärder mot någon för att denne har åsikten att kvinnor inte ska verka som präster, eftersom åsiktsfrihet gäller även för detta. Därför har utredningarna fokuserat på samverkansproblem och kränkande uttalanden.

En av de tre prästerna fick ingen påföljd alls av domkapitlet, eftersom utredningen inte visat några samverkansproblem med andra präster i kontraktet.

För den andra prästen skriver domkapitlet att utredningen ger en bild av honom som ”arrogant, mästrande och nedvärderande”. Han har brustit i respekt mot sina kollegor och på grund av detta beslutar domkapitlet att framföra kritik mot honom. Han förutsetts i fortsättningen visa respekt för kollegorna.

Den tredje prästen har under utredningen medgivit att han gjort vissa uttalanden, bland annat ”om det finns grader i helvetet så är det värre för kvinnliga biskopar än kvinnliga präster”. Han säger dock att uttalandet gjordes under en diskussion om ämbetsfrågan och inte varit uttryck för hans personliga uppfattning. Trots detta tycker domkapitlet att uttalandet är olämpligt och att han brustit i respekt för de kvinnor som var närvarande. Sådana uttalanden inför kollegor har enligt domkapitlet skadat det anseende en präst bör ha. Prästen får skarp och allvarlig kritik och uppmanas beakta sina ordval i fortsättningen. Men för att ge en präst en påföljd som erinran, prövotid eller obehörigförklaring krävs att denne i avsevärd mån ska ha skadat anseendet en präst bör ha, vilket uttalandena inte gjort enligt domkapitlets bedömning.

Domkapitlet i Linköpings stift lämnar alla de tre ärendena utan vidare åtgärd.

FLER NYHETER

Senaste nytt från TT

> fler nyheter från TT

Håll dig uppdaterad

Prenumerera på vårt nyhetsbrev.
Via RSS