Nyheter

Otrogen präst avkragas

En präst i Lunds stift har av domkapitlet förklarats obehörig att tjänstgöra som präst. Orsaken är att prästen haft ett utomäktenskapligt förhållande och att han också skickat ett stort antal SMS till kvinnan trots att hon inte ville ha sådan kontakt.

Kvinnan i förhållandet anmälde prästen till domkapitlet när han långt efter att förhållandet hade tagit slut fortsatte att skicka SMS till henne. Vissa av meddelandena innehöll hotinslag och kvinnan har tidvis känt sig förföljd, uppger hon.

Domkapitlet har tidigare beslutat om prövotid om fortsatt behörighet för prästen, och vissa av meddelandena sändes under denna prövotid.

I sitt beslut skriver domkapitlet att prästen genom sitt förhållningssätt har brutit mot sina vigningslöften och i avsevärd mån skadat det anseende en präst bör ha. Det finns inget utrymme för någon annan åtgärd än att förklara prästen obehörig, anser domkapitlet. /KT

FLER NYHETER

Senaste nytt från TT

> fler nyheter från TT

Håll dig uppdaterad

Prenumerera på vårt nyhetsbrev.
Via RSS