Kultur

Timglaset vänds gång på gång och allt tas om

Caroline Krook har varit på Dramaten och sett dubbelföreställning Perserna och Trojanskorna. "I fantasin är allt möjligt. Det är det underbara med leken – och med teatern. Karl Dunér, som står för regi, bearbetning och scenografi, hjälper oss att fantisera och associera och bearbeta det som händer i världen", skriver hon i sin recension.

Marie Richardson och Rasmus Luthander
Marie Richardson och Rasmus Luthander i Dramatens dubbelföreställningPersernaochTrojanskorna. Perserna är det äldsta bevarade dramat som för första gången spelas i Sverige.
Publicerad

På gamla predikstolar står ofta ett timglas vars rinnande sand obevekligen mäter ut tiden. När den djupsvarta ridån går upp på Dramatens stora scen möter oss en jättelik sandsäck som hänger från taket. Sanden strilar sakta ned och bildar en kontinent.

Du behöver en prenumeration för att kunna läsa den här artikeln.

Bli prenumerant för endast

Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i tre månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.

KÖP