Överraskande resultatet: Församlingarna minskade elanvändning med 20 procent

Magdalena Boork

”Det har varit en spännande tid, milt sagt”, säger Magdalena Boork. ”Men nu när vi börjar kunna utvärdera den första tiden känner jag mig väl- digt stolt över allt vi lyckades åstad­komma där i början.” Foto: Marcus Gustafsson / Johan Nilsson/TT

Tack vare ändrade vanor kunde ett antal församlingar minska energianvändningen med en femtedel i höstas. "Ett överraskande positivt resultat", säger Magdalena Boork, nationell energisamordnare på Svenska kyrkan.

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration

Taggar:

Elpriser