Början på slutet för Centerpartiet i kyrkan kan vara nära

I september tas beslutet om Centerpartiets framtid inom kyrkopolitiken. Centerpartiets partisekreterare, Karin Ernlund, och Karin Stierna, ordförande i Centerpartiets kyrkopolitiska sektion, säger att styrelsen kommer att föreslå en nomineringsgrupp fristående från partiet. Foto: Marcus Gustafsson, Henrik Montgomery/TT och Härnösands stift 

Ännu ett politiskt parti kan vara på väg att ändra formen för sitt deltagande i kyrkovalet. Under partistämman i september ska Centerpartiet besluta om hur partiet ska organisera sig inom kyrkan i framtiden.

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration