Nyhet
Församlingar hittade nya sätt att fira advent
Det var omöjligt att fira som vanligt i helgen. Församlingar och pastorat fick hitta nya sätt. En livesänd gudstjänst, en öppen kyrka och flera gudstjänster efter varandra var några.
Adventshögmässan i S:ta Maria Magdalena kyrka i Stockholm livesändes. Kyrkkaffet hölls utomhus och trumpetare spelade från kyrktornet.
Marcus Gustafsson
Ett vanligt år samlas flera hundra människor i S:ta Maria Magdalena kyrka i Stockholm. Kyrkorummet är vackert utsmyckat och under högmässan är orgelläktaren fylld av kammarkörens korister. Det är kyrkkaffe i församlingssalarna och konserter på eftermiddagen. Det har blivit den populäraste söndagen att besöka kyrkan på året.
Bli prenumerant för endast
Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i tre månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.
KÖP