Nyhet
Bad på arbetstid - blev avskedad
En anställd på en statlig myndighet fick sparken efter att ha gått undan för att be på arbetstid. Händelsen anmäldes till Diskrimineringsombudsmannen (DO) som nu inlett tillsyn. Anmälningar om tro och religion blir allt vanligare, visar DO:s årsredovisning.
Diskrimineringsanmälningar har ökat varje år de senaste fem åren. Förra året var det anmälningar om diskriminering som rör religion, tillsammans med anmälningar om könsöverskridande identitet, som stod för den största relativa ökningen.
Fredrik Sandberg/TT och Casper Hedberg / TT
En anmälan har kommit in till Diskrimineringsombudsmannen (DO) där en person känt sig diskriminerad av sin arbetsgivare på grund av religionsutövande. Personen har gått från sitt arbete för att be i tio minuter två till tre gånger om dagen. Detta har, enligt anmälan, lett till att personen blivit avskedad. Enligt arbetsgivaren har personen äventyrat säkerheten på arbetsplatsen.
Bli prenumerant för endast
Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i tre månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.
KÖP