Nyhet
Överraskningen i Linköpings biskopsval - det här händer nu
Ingen kandidat fick mer än hälften av rösterna i biskopsvalet i Linköping. Till den andra avgörande omgången går Marika Markovits och Jan Eckerdal.
Den nuvarande biskopen Martin Modéus kommer lägga ned staven i Linköpings domkyrka den 26 november. Vidare efter den första valomgången är Marika Markovits och Jan Eckerdal.
Marcus Gustafsson
Den 26 november kommer biskop Martin Modéus lägga ned staven i Linköpings domkyrka. Vem som är hans efterträdare är inte klart efter den första valomgången som hölls under måndagen. Ett besked kommer förhoppningsvis efter den slutliga valomgången som hålls den 7 november.
Bli prenumerant för endast
Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i tre månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.
KÖP