Biskop Karin: "Hela Europa måste hjälpas åt"

Biskop Karin Johannesson besökte en kyrkogård på Lampedusa. Volontären Giovanni jobbar med organisationen Mediterranean hope med att begrava avlidna flyktingar. De söker också information om de avlida och kontaktar anhöriga. På bilden står de vid Welelas grav. Hon var på väg till sin bror i Sverige när hon drunknade. Foto: Anna Johannesson. 

Den italienska ön Lampedusa är första anhalt för många flyktingar som tar sig till Europa. Biskop Karin Johannesson har besökt ön, där en liten katolsk församling får dra ett stort lass i hjälparbetet. 

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration