Nyhet

Laestadianer kan vara på väg ut

Finlands västlaestadianer kan komma att frigöra sig från Evangelisk-lutherska kyrkan i Finland, som de svenska västlaestadianerna redan gjort från Svenska kyrkan. Bland östlaestadianerna finns banden till kyrkan kvar, hur länge är en samvetsfråga. Vi har besökt östlaestadianernas stormöte.

Publicerad

Klockan är 18, det är fredag kväll i Kuttainen utanför Karesuando. Utanför skiner solen skirt. Det är inte så många på inledningsgudstjänsten, kanske ett 50-tal. Det väntas deltagare från Nordnorge, Kiruna och Finland. Många är barn och ungdomar.

Du behöver en prenumeration för att kunna läsa den här artikeln.

Bli prenumerant för endast

Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i sex månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.

KÖP