Professorns oro för Sverige: Något mer än främlingsfientlighet

Erik Amnå

"En sverigevän är inte vilken patriot som helst, utan de är nationalistiska och vill inte dela sin privilegier med andra", säger Erik Amnå, professor emeritus i statsvetenskap. Foto: Tim Aro / TT och Örebro universitet

Temat var integration och migration när Sveriges kristna råd bjöd in till ekumeniska samtal i Smyrnakyrkan i Göteborg. Erik Amnå, professor emeritus i statsvetenskap, målade upp en mörk bild av det politiska läget i Sverige. Han uppmanade kyrkorna att kämpa för demokratin.

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration