Kultur
Rikt och tankeväckande om att vara jude i Sverige
En antologi som framför allt ger uttryck för en vägran att låta sig definieras av offerrollen
Helene Egnell läser "Jude i Sverige"
Den judiska kulturen blir alltmer synlig i Sverige, som när Judiska museet öppnade i den lokal som var landets äldsta synagoga. Museichefen Christina Gamstorg premiärvisade museet i maj 2019.
När jag för ett antal år sedan engagerade mig i judisk-kristen dialog var det med den naiva föreställningen att antisemitismen var ett passerat stadium och att tiden var inne för ett ömsesidigt utbyte mellan kristen och judisk tradition. Sedan dess har den öppna antisemitismen tagit allt större utrymme, men jag har också insett hur djupt antisemitiska troper sitter i vardagen, såväl i kyrkans förkunnelse som i det sekulära medvetandet.
Bli prenumerant för endast
Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i sex månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.
KÖP