Nyhet

Sydafrika drömtema för kyrkan på Bokmässan

Sydafrika blir temaland på Bokmässan i Göteborg 2022. Sydafrika skulle ha varit tema redan 2020, men på grund av pandemin pausades satsningen. –Det är ett drömtema för oss. Svenska kyrkan har haft en nära relation till Sydafrika sedan 1876, säger Mikael Ringlander, programchef för Svenska kyrkans arbete på Bokmässan.

Ärkebiskop Thabo Makgoba (tv) kommer att bjudas in av Svenska kyrkan när landet Sydafrika är tema på Bokmässan 2022. Biskop Desmond Tutu har varit gäst vid tidigare bokmässor. (Bilden är ett montage)
Publicerad

– Vi håller nu på och tittar på gäster inom kultur och teologi. Vi kommer att bjuda in ärkebiskop Thabo Makgoba och har ju flera förslag på personer bland annat en del som skulle har varit med på mässan 2020, säger Mikael Ringlander.

Detta är en låst artikel.

Prenumerera på Kyrkans Tidning

Tre månader för 49 kr
Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill.
  • • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz

Ord pris 125 kr/mån

KÖP