Nyhet
Vatikanen: Kvinnlig redaktion avgår efter artikel om sexuella trakasserier
De elva kvinnorna på redaktionen för vatikanska tidningen Donna Chiesa Mondo har avgått. Tidningen ges ut varje månad och riktar sig till kvinnor. Avgången är en protest mot Vatikanens påstådda försök att styra redaktionens arbete.
Chefredaktör Lucetta Scaraffia talar med medier i Rom, efter att hela hennes redaktion avgått i protest mot Vatikanen.
Domenico Stinellis
Enligt grundaren och chefredaktören Lucetta Scaraffia att kände sig redaktionen ”omringade av en atmosfär av misstanke och ökande avlegitimisering”. Så skriver hon i ett öppet brev till påve Franciskus. Tidningen Donna Chiesa Mondo grundades 2012 och ges ut på italienska, franska och engelska av Vatikanens officilla tidning L’Osservatore Roman.
Bli prenumerant för endast
Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i sex månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.
KÖP