Kultur

Möten och mångfald: Tre aktuella böcker att läsa i höst

Helene Egnell recenserar tre böcker som kommit i år och som tar med läsaren in i de interreligiösa mötenas värld.

Böcker
"Jag tror att många av de som medverkar i dessa böcker känner rädsla och förstämning sedan valresultatet fastställdes", skriver Helen Egnell.

Det senaste dryga decenniet har en mängd mötesplatser skapats för kontakter mellan ­människor av olika religiös tillhörighet. Det handlar om projekt, centra, föreningar och utbildningar. Nu börjar det som skett där synas i bokutgivningen – tre böcker som kommit i år tar oss med in i de interreligiösa mötenas värld.

Du behöver en prenumeration för att kunna läsa den här artikeln.

Bli prenumerant för endast

Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i tre månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.

KÖP