Kultur

Bibel som snackar nusvenska

”The Message” är en amerikansk storsäljare som fått nya läsar­grupper att upptäcka Bibeln. Efter mer än tio års översättnings­arbete finns den nu i sin helhet på svenska.

Felix Larsson trodde att ett halvårs tjänstledighet från jobbet som lärare i teoretisk filosofi på Göteborgs universitet skulle räcka för översättningen av The message. Han hade fel.
Publicerad

Sex månader. Nog borde det räcka för att översätta Gamla testamentet, tänkte Felix Larsson och bad om ett halvårs tjänstledighet från jobbet som lärare i teoretisk filosofi på Göteborgs universitet.

Du behöver en prenumeration för att kunna läsa den här artikeln.

Bli prenumerant för endast

Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i tre månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.

KÖP