De vill ta bort korsen – tror de kan framstå som hotfulla

Hamar krematorium

I ett brev som Hef Hamar skickat till Løten kyrkliga samråd har man bifogat bilder där symboler man vill se åtgärdade har ringats in. Bland annat vill de att korset vid ingången till Hamars krematorium (på bilden) ska gå att haka av. Foto: Wikimedia

Human-etiska föreningen (Hef) i norska Hamar vill ta bort korsen på kyrkogårdarna runt samhället. Kristna symboler kan upplevas som hotfulla av dem som inte är troende, anser föreningen. Förslaget har rört upp känslorna.

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration

Taggar:

Kors Religion Norge