Teologi

Enkla och folkliga krönikor

Foto: Jessica Segerberg

Med den vitsiga titeln Första Krönikeboken (gissa tre gånger vad uppföljaren kommer att heta) ger Karlstads stift och Votum förlag ut en samling biskopskrönikor.

Sören Dalevi fick det gentila erbjudandet att varje månad publicera en krönika i lokaltidningen Nya Wermlands-Tidningen. Dessa krönikor har nu sorterats i kategorierna ”Människa bland människor” (Dalevis motto), Tro & hopp samt Helger & högtider. Mestadels utgår de ifrån frågor som människor ställer till en biskop.

Det folk är allra mest nyfikna på är om familjen Dalevi trivs i biskopsgården. På andra plats vill de veta om biskop Sören tror på helvetet. Därutöver kan det handla om livet efter detta, änglar, homosexualitet och vad det egentligen innebär att tro. Svaren ges, lagom fördjupade, i bokens krönikor.

Sören Dalevi skriver enkelt, stundom underhållande och med referenser till vardagliga händelser och världspolitik.

I dessa dagar, då Svenska kyrkan drar igång sitt stora projekt Lärande och undervisning, är Dalevis krönikebok ett exempel på hur en väl fungerande folkligt inriktad undervisning om kristen tro och praktik kan se ut.

Brita Häll

Läs vidare