Nyhet

Fler församlingar köper löne- och ekonomitjänster

Åsa Eriksson och Jeanette Delouhy på Stockholms stifts servicebyrå, som startade 2016. Byrån kan hjälpa de anslutna församlingarna med allt från lönehantering till begravningsadministration. Foto: Mikael M Johansson

Kraven på administration ökar och det blir svårare att rekrytera kompetent personal. Det betyder större efterfrågan på servicebyråer och i dag har alla stift någon form av byrå som erbjuder stöd inom lön och ekonomi.

eller

För att läsa artiklar behöver du vara prenumerant på Kyrkans Tidning.

I prenumerationen ingår:

  • 46 nummer av Kyrkans Tidning, utgivning varje torsdag
  • Obegränsad tillgång till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidning som e-tidning redan på onsdagen
  • Nyhetsbrev, jobbannonser, debattsvep

Läs vidare