Flyktingar från Ukraina får hjälp av Göteborgspastorat

Mottagandet av ukrainska flyktingar skedde i Masthuggskyrkan. Ett 30-tal av dem bor nu i ett hus som Svenska kyrkan lånat ut till organisationen ”Help Ukraine Gothenburg”, startad av läkaren Kateryna Blagodyr. "Kyrkan ska finnas där när något så här hemskt händer", säger kyrkoherde Anders Leitzinger. Foto: Help Ukraine Gothenburg, Karl Johans pastorat.

En dag efter kriget i Ukraina bröt ut tog läkaren Kateryna Blagodyr initiativ till organisationen ”Help Ukraine Gothenburg”. En halvtimme efter att hon fått kontakt med kyrkoherde Anders Leitzinger var det klart med lokal för hjälpverksamheten.

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration