Församling anmäld – beordrade arbete för att hålla begravning

Otillåtet arbete? För att genomföra en begravning beordrades kyrkogårdsarbetare i Nederluleå att gräva en grav och gravsätta. För detta har man anmälts. Bilden är tagen på annan plats vid ett annat tillfälle. Foto: Mikael M Johansson

Nederluleå församling behövde hålla en begravning i fredags eftermiddag. Det fick de inte för fackförbundet Kommunal, som har tagit ut kyrkogårdsarbetare i församlingen i strejk. Kyrkogårdschefen Åsa Sahba valde då att beordra arbete, och har nu anmälts för brott mot kollektivavtalet.

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration