Hårt valarbete i storstan och kyrkliga traditioner på landet

”Den kyrkliga geografin är stark i Växjö stift”, säger Jonas Bromander som inte är förvånad över att små församlingar i stiftet har ett högt valdeltagande om man tittar på enskilda fö

I den lilla församlingen Femsjö församling i Växjö stift röstade nästan 50 procent i kyrkovalet. Därmed ligger Femsjö högst av alla enskilda församlingar i Sverige. Om man räknar högst deltagande vid val till kyrkofullmäktige i pastorat eller församlingar som inte ingår i pastorat är det dock Stockholmsförsamlingen Skarpnäck som ligger högst. Där röstade en tredjedel av de röstberättigade.

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration

Taggar:

Kyrkovalet