Maktbarometern: Här placeras Svenska kyrkan och kyrkliga konton

Charlotte Frycklund

Nätprästen Charlotte Frycklund tror att en av anledningarna till att kyrkans digitala plattformar seglat upp är att människor behöver den direkta kontakten precis när livet händer. Den tillgängligheten har den digitiala närvaron bidragit med. Foto:Marcus Gustafsson och Fredrik Sandberg/TT

När maktbarometern gör sin årliga redovisning över de mäktigaste svenskarna på de stora digitala plattformarna hamnar Svenska kyrkan på plats 100. På Facebook stiger kyrkans placering från plats 61 till 37.

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration