Nyhet

Ny ledamot flitigaste motionären

85 motioner har kommit in inför årets kyrkomöte. Åtta av dem har skrivits av Åsa Rehndell, ledamot för nomineringsgruppen Himmel och jord.

Åsa Rehndell, ledamot för nomineringsgruppen Himmel och jord, är den flitigaste motionären inför årets kyrkomöte. Hon föreslår att mer av kyrkans skogar ska skyddas, som Rickebasta sumpskog på bilden.
Publicerad

Åsa Rehndell är ensam ledamot för Himmel och jord (Hoj), en nomineringsgrupp med miljöprofil som kom in i kyrkomötet efter kyrkovalet 2021. Hennes sammanlagt åtta motioner handlar i mycket om kyrkans skogar: 30 procent av den produktiva skogsmarken borde skyddas, contortatallen och kalhyggen stoppas i kyrkans skogar, i renbeteslandet bör skogen brukas med särskilda hänsyn, och skogsmark som tagits av samer bör återlämnas, föreslår hon bland annat i sina motioner

Du behöver en prenumeration för att kunna läsa den här artikeln.

Bli prenumerant för endast

Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i tre månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.

KÖP