Nyhet

Ny studie: Så har kyrkan ställt in och om under pandemin

Gudstjänstlivet har till stor del ställts om och blivit digitalt under pandemin. Men andra delar av kyrkans verksamhet, som själavård och mötesplatser, har ställts in. Det visar en rapport från forskningsenheten.

Direktsänd gudstjänst i S:ta Clara kyrka i Stockholm. Att sända och spela in gudstjänster digitalt har blivit vardag sedan pandemins början.
Publicerad

– Den digitala omställningen kräver mycket arbetsresurser och när man behöver prioritera i församlingarna är det kanske lättare att prioritera bort gruppverksamheten än gudstjänsterna som är så centrala, säger Sara Fransson, en av tre forskare som arbetat med studien.

Du behöver en prenumeration för att kunna läsa den här artikeln.

Bli prenumerant för endast

Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i tre månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.

KÖP