Nyhet

Pastor i Gaza: Utan långsiktig lösning kommer våldet fortsätta

Som Gazas ende baptistpastor besöker han ofta enklaven. Nu ser Hanna Massad området förstöras, och släktingar och vänner dö.

Hanna Massad, baptistpastor, berättar att de kristna på har sökt skydd från beskjutningen i två kyrkor i Gaza, där det fortfarande finns mat och vatten. "De är skräckslagna och vet inte vart de ska vända sig".
Publicerad

I enklaven Gaza finns bara tre kyrkor; en katolsk, en grekisk-ortodox och en baptistisk (dessutom finns ett kapell i det anglikanska sjukhuset). Den lilla baptistkyrkan har genom åren varit utsatt för svår förföljelse. 2007 mördades föreståndaren för församlingens bibliotek, Rami Khader Ayyad. Det mordet har aldrig klarats upp, men mycket pekar på att det genomfördes av islamistiska extremister. Och baptistkyrkan skadades 2008 när israeliska stridsplan attackerade ett hus i grannskapet.

Detta är en låst artikel.

Prenumerera på Kyrkans Tidning

Tre månader för 49 kr
Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill.
  • • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz

Ord pris 125 kr/mån

KÖP