Borde Svenska kyrkan införa ett ickekonfessionellt medlemskap?

Frågan om medlemskapet i Svenska kyrkan nödvändigtvis behöver ha att göra med kristen tro har väckt debatt i Dagens Nyheter. 

I det senaste avsnittet av podden Makten och härligheten utforskar ledarskribent Fanny Willman en debattfråga som dykt upp i Dagens Nyheter de senaste veckorna. 

Vad innebär det egentligen att vara medlem i Svenska kyrkan? 

Johan Alvfors är aktiv i Svenska kyrkan och önskar ett sätt att vara medlem utan att dela den kristna tron. Han menar att många som deltar i Svenska kyrkans kultur- och sociala liv, eller delar samfundets värdegrund, vill bidra både ekonomiskt och på andra sätt. För dem borde det finnas ett medlemskap som inte utgår från att medlemmen också lever "i väntan på dop", som dagens formulering lyder för odöpta medlemmar. 

Prästen Gunilla Rödström efterlyser däremot ett djupare samtal om vad tro och dopet innebär. Svenska kyrkan måste vara tydlig med sitt budskap, samtidigt som den personliga bekännelsen inte bör anses som det viktiga eller definierande i dopet.

Prenumerera på Nyhetsbrev

1 Kommentar

LÄGG TILL NY KOMMENTAR

Du måste vara inloggad för att kommentera. Klicka här för att logga in.

Sven Johansson
Jag är på en 3:e linje, varken på Alvfors linje som jag inte tycker tillräckligt respekterar att SVK är ett trossamfund eller på Rödströms, som om jag uppfattar det rätt till syvende och sist faktiskt är delvis på samma linje som Alvfors, dvs inte ser det personliga lärjungeskapet som centralt, och kanske är en av de präster som är relativt nöjda med nuläget då många har det jag, lite tillspetsat om jag ska vara ärlig om saken, kallar 4-gångsmedlemskapet. dvs att man "kommer till kyrkan 4 gånger - och 2 av dessa gånger bärs man in". Jag skall vara ärlig här. Jag tycker det är hyckleri att sjunga i en kyrkokör om man inte tror på det man sjunger, liksom jag tänker det är hyckleri att gifta sig kyrkligt om man inte tror (åtminstone en part) eller när föräldrar som inte tror och inte har ambition att förmedla tro till sitt barn svara ja på frågan "vill ni att ert barn skall döpas till denna tro". Jag önskar att allt fler av dopen (och SVK lär ju faktiskt redan idag vara det samfund som vuxendöper flest) sker i tonåren eller vuxen ålder-att en förskjutning av kulturen sker så att dopet oftare är förknippat med ett personligt ställningstagande. Jag vill få uppleva en levande kyrka.